چین گذرنامه بریتانیا را برای هنگ کنگی ها به رسمیت نمی شناسد

به گزارش بازی ناتمام، سخنگوی وزارت خارجه چین روز آدینه بیان کرد که این کشور از 31 ژانویه 2021 / 12 بهمن 1399/، دیگر گذرنامه ملی انگلیسی (British National (Overseas) Passport) را به عنوان گواهی معتبر مسافرت و مدرک هویتی به رسمیت نمی شناسد و در این راستا حق اتخاذ تدابیر بیشتر را برای خود محفوظ می داند.

چین گذرنامه بریتانیا را برای هنگ کنگی ها به رسمیت نمی شناسد

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش ایرنا، اظهارات جائو لی جیان سخنگوی وزارت خارجه چین در حالی است که دولت انگلیس پیشتر اعلام نموده بود که از 12 بهمن امسال، سیاست جدید اقامت و یا دریافت تابعیت انگلیس را برای هنگ کنگی های دارای گذرنامه های مذکور اجرا می نماید.

این مقام وزارت خارجه چین اظهار کرد: این اقدام انگلیس دخالت آشکار در حق حاکمیت و امور هنگ کنگ و امور داخلی چین و مخالف اصول مناسبات بین المللی است چین به شدت نارضایتی و مخالفت قاطع خود را با این تصمیم بریتانیا اعلام می نماید.

جائو اضافه کرد: انگلیس درصدد است بسیاری از هنگ هنگی ها را به شهروندان درجه دوم خود تبدیل کند و این اقدام جدید انگلیس با هدف اصلی و مورد تفاهم چین و انگلیس مغایر است.

پیش از این نیز همین سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به اظهارات مداخله جویانه مقامات بریتانیا در امور هنگ کنگ گفته بود بریتانیا صلاحیت نظارت بر هنگ کنگ را ندارد و هر گونه تهدید برای ثبات و شکوفایی شهر از نیروهای خارجی ناشی می گردد.

وی گفت: ما به انگلستان توصیه می کنیم فوراً دست از اقدامات مداخله جویانه بردارد و با کنار گذاشتن تفکرات استعماری و جنگ سرد، حقیقت بازگشت هنگ کنگ به خاک چین را بپذیرد و به آن احترام بگذارد.

این مقام وزارت خارجه چین اظهار کرد: دفاع از امنیت کشور شرط مقدماتی برای موجودیت و توسعه یک کشور و همچنین کلیدی ترین و اصلی ترین بخش از حق حاکمیت ارضی هر کشوری است موضوع مذاکرات چین وانگلستان و بیانیه مشترک دو کشور، احیای حق حاکمیت چین بر هنگ کنگ بوده است و تصویب قانون امنیت ملی در رابطه با هنگ کنگ نیز از جمله حقوق مسلم حاکمیتی چین بر هنگ کنگ به شمار می رود.

منبع: عصر ایران
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 949

به "چین گذرنامه بریتانیا را برای هنگ کنگی ها به رسمیت نمی شناسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین گذرنامه بریتانیا را برای هنگ کنگی ها به رسمیت نمی شناسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید