کدام گلها برای کاشت در فصل زمستان مناسبند؟

به گزارش بازی ناتمام، گل پامچال، بنفشه، نرگس، سینره، سیکلامن، کلم زینتی، گل مروارید یا مینای چمنی از مهمترین گلهای فصلی زمستانی هستند. این گلها به سرما مقاومند و در صورت آبیاری منظم و دریافت کود کافی، زیبایی خاصی به باغچه و گلدان تان در زمستان میبخشند.

کدام گلها برای کاشت در فصل زمستان مناسبند؟

گلهای فراوانی وجود دارند که به سرمای فصل زمستان مقاوم هستند و حتی در این فصل نیز با گلهای رنگارنگ خود ، انرژی و طراوات را به دوستداران گل و گیاه و هر بیننده ای هدیه میکنند. این گلهای زیبا هم قابل کشت در طبعت و فضای باز بوده و هم میتوان آنها را در گلدان و محیط آپارتمان کشت و نگهداری نمود. در ادامه به معرفی تعدای از گلهای فصلی زمستانی پرداخته ایم. با خبرنگاران همراه شوید.

معرفی گلهای فصلی زمستانی

هرچند بیشتر انواع گیاهان در طول فصول سرد سال به خواب و استراحت میروند و برای بسیاری از طرفداران گل و گیاه، به دلیل طبیعت بی برگ و بیروح، فصل دلگیری است؛ لیکن گلهای زیبای متعددی وجود دارند که نه تنها به سرما و شرایط آب و هوایی فصل زمستان مقاوم هستند، حتی گل های رنگانگی می دهند تعدادی از گلهای فصلی زمستان عبارتند از:.

گل کلم زینتی

کلم زینتی یکی از مهمترین گلهای فصلی زمستان به ویژه در فضای سبز و باغچه ها است و به دلیل داشتن برگهای رنگی و زیبایی که دارد به عنوان یکی از اصلی ترین گیاهان باغچه ای در فصول سرد سال در پارکها و فضای سبز کاشته میشود.

بذر این گیاه در تیرماه در گلخانه کاشته می شود و پس از انتقال نشاء ها به گلدان در طی فصل تابستان، از حدود اوائل پاییز گلدان های حاوی این گیاه جهت فروش عرضه می شوند.

بوته های گل کلم زینتی پس از انتقال به باغچه تا حدود 6-5 ماه دوام دارند و با گذشت زمان با افزوده شدن تعداد برگ ها بر پهنا و گسترش آنها افزوده می شود و منظره ای زیبا به فضای سبز شما در روزهای سرد زمستانی میدهند.

در اوائل بهار، با کف بر کردن اندام های هوایی خشکیده و نگهداری ریشه کلم در زمین با توجه به این که این گیاه در واقع دو ساله است، مجدداً در فصل پاییز شاهد ظهور برگ های جدید این گل از ریشه سال قبل خواهید بود.

این گل زمستانی، به نور کامل خورشید، خاک حاصلخیز و آبیاری منظم نیاز دارد.

گل بنفشه

این گیاه یک گل فصلی یک ساله محسوب میشود و بذر آن در اواخر تابستان و پاییز کاشته میشود و در اوایل زمستان تا اردیبهشت به گل مینشیند. نکته مهم در مورد نگهداری بنفشه این است که این گل در زمستان باید به سمت پنجره جنوبی باشد، اما در سایر فصول سال می توانید آن را در قسمت شرقی یا غربی منزلتان قرار دهید.

خاکی که دارای خاکبرگ و غنی از کود حیوانی باشد، رشد مطلوبی را برای گل بنفشه ایجاد می کند و به آبیاری کافی و منظم نیاز دارد.

جالب است بدانید گل بنفشه علاوه بر زیبایی فوق العاده و تنوع رنگی جذابی که دارد، از خواص دارویی بیشماری نیز برخوردار است و از این رو طرفداران زیادی در جهان پیدا کرده است.

گل مروارید یا مینا چمنی

این گل دایمی بوده و بذر آن را در اواخر تابستان و پاییز میکارند و در اواخر زمستان تا اردیبهشت به گل مینشیند. گل مروارید، گیاهی است با رشد کم که ارتفاعی بین 30 تا 50 سانتی متر دارد و به آلودگی هوا مقاوم است. از این رو کاشت آن به عنوان یک گل زمستانی در کلان شهرها توصیه میشود. گل های این گیاه پس از خشک شدن، عطر بسیاری داشته و در صنعت غذا و حتی تهیه انواع دسر کاربرد فراوان دارد.

گل پامچال

گل پامچال یکی دیگر از گلهای فصلی زمستان است که در پاییز به تدریج از خاک بیرون آمده و در اواخر زمستان به گل مینشیند. پامچال یک گیاه نشایی است و امکان کاشت آن در باغچه و در گلدان وجود دارد. گل پامچال به نور فراوان نیاز داشته، آبیاری منظم و دادن کود مایع بطور مرتب برای گلدهی بیشتر گیاه در فصل زمستان توصیه میشود.

گل سیکلامن

گل سیکلامن از گلهای فصلی زمستان است و در این ایام در گل فروشی ها فراوان یافت میشود. سیکلامن به طور طبیعی در زمستان غنچه می کند و با کمی مراقبت، عمری طولانی خواهد کرد . توصیه میشود خاک گل همیشه مرطوب بوده و نور غیرمستقیم به آن بتابد.

گل سینره

گل سینره از جمله گلهای ممتاز فصل سرما محسوب میشود که از اواخر زمستان تا اوایل بهار گل میدهد. این گل زیبا برای پرورش در گلدان و بصورت گل آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد . نیاز آبی این گیاه بالا است و رطوبت نسبی بالا و هوای خنک برای شاداب نگه داشتن گیاه لازم است.

گل نرگس

گل نرگـس از جملـه گیاهان پیـازی بسـیار محبـوب اسـت و انواعـی از آن که گلهای ریزتری دارند، بسیار معطرند. در مناطق معتدله پیاز نرگس را در ماههای مهـر و آبـان در فضـای بیـرون کاشـته میشود و در طول فصل سرد سال گیاه به گلدهی میرود. گیـاه نرگس به سرما مقاوم است و خاکی که در آن کشت می شود بایـد مرطـوب باشـد.

امیدواریم از گلکاری در فصل زمستان لذت ببرید، ضمناً حالا زمان مناسبی است تا نشاء و بذر گلهایی که در برابر سرما مقاومند و باید در بهار به گل بروند، تهیه کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 882

به "کدام گلها برای کاشت در فصل زمستان مناسبند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام گلها برای کاشت در فصل زمستان مناسبند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید