کمیته مشترک بازرگانی ایران و آفریقای جنوبی بار دیگر فعال شد

به گزارش بازی ناتمام، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در پی درخواست فعالان مالی مشغول تجارت با آفریقای جنوبی، مجددا کمیته مشترک ایران و آفریقای جنوبی را تشکیل داد.

کمیته مشترک بازرگانی ایران و آفریقای جنوبی بار دیگر فعال شد

پیش از این برای مدتی شورای مشترک ایران و آفریقای جنوبی فعال بود اما به تدریج پس از سخت شدن شرایط برای کار در این بازار و غیررقابتی شدن بازار برای تجار ایرانی، مشارکت در این شورا کاهش پیدا کرد و شورا منحل شد.

محمدرضا کرباسی، معاون امور بین الملل اتاق ایران در نخستین نشست این کمیته گفت: با توجه به رفت وآمد مقام های دو کشور ایران و آفریقای جنوبی و بعضی توافق ها، درخواست ها برای ایجاد این کمیته به معاونت بین الملل اتاق ایران ارسال شد. در نتیجه تشکیل کمیته را در دستورکار قرار دادیم. برای دعوت افراد به این کمیته علاوه بر درخواست نمایندگان، لیست تجاری که با این کشور همکاری می نمایند را از سامانه گمرک دریافت کردیم. هدف از این کار، شناسایی افرادی بود که با بازار کشور هدف در ارتباط مؤثر و مستمر هستند.

بر اساس اظهارات او یک نماینده از وزارت امور خارجه و یک نماینده از وزارت صنعت، معدن و تجارت در کمیته های مشترک عضو هستند تا بتوان به یاری آنها حضور با قدرت تری در بازار هدف داشت.

وی روابط سیاسی بین ایران و آفریقای جنوبی را در سطح مناسبی ارزیابی و اظهار امیدواری کرد این کمیته بتواند سطح مناسبات مالی دو کشور را ارتقا دهد. کرباسی معتقد است ظرفیت های خوبی در دو کشور برای سرمایه گذاری مشترک وجود دارد که تاکنون مغفول مانده است.

معاون امور بین الملل اتاق ایران تمرکز روی حوزه هایی چون، محصولات پتروشیمی، قیر، مواد غذایی، مشتقات نفتی، ساخت قطعات خودرو، فراوری برق، ساخت وساز و خدمات فنی و مهندسی را در همکاری با آفریقای جنوبی مناسب ارزیابی کرد.

وی میزان جذب سرمایه خارجی آفریقای جنوبی ظرف سال 2018 را بالغ بر 135 میلیارد دلار گفت و با توجه به این حجم از سرمایه گذاری، خاطرنشان ساخت: این کشور با توجه به موقعیتی که دارد زمینه دسترسی ایران به کشورهای مختلفی آفریقایی را فراهم می نماید. بنابراین انتقال بخشی از خط فراوری و یا سرمایه گذاری مشترک در این کشور می تواند منافع قابل توجهی داشته باشد.

کرباسی بهترین مکانیزم برای حل مسائل بانکی بین دو کشور را استفاده از تهاتر دانست.

او در ادامه رسیدن حجم تجارت به 2 میلیارد دلار را هدف گذاری دو کشور در روابط مالی مطرح نمود و گفت: در حال حاضر با کمتر از 100 میلیون دلار روابط تجاری بین دو کشور دنبال می گردد که فاصله طولانی تا هدف معین شده داریم. از طرفی تحقق این هدف به ایجاد بسترهای مناسب ترانزیتی و حمل ونقلی احتیاج دارد. همان طور که می دانیم دور بودن مسافت یکی از دلایل غیررقابتی بودن حضور ایرانیان در این بازار است که باید به یاری راهکارهای مالی آن را حل کنیم.

معاون بین الملل اتاق ایران رسیدگی به مسئله ویزا و راه اندازی خط هوایی مستقیم از ایران به دو بخش غرب و شرق آفریقا را از برنامه هایی دانست که از سوی این معاونت پیگیری می گردد.

مهرداد سیادت نسب، نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت در کمیته مشترک ایران و آفریقای جنوبی که برای چهار سال به عنوان رایزن بازرگانی سفارت ایران در آفریقای جنوبی فعالیت می کرد، توضیح داد: بدون شک ایجاد چنین کمیته ای که بتواند انسجام و جهت حرکت واحدی را به نفع فعالیت های مالی کشور در بازارهای هدف ایجاد کند، ضروری بود.

وی با بیان این نکته که 20 کشور از نظر مالی به آفریقای جنوبی وابسته هستن، اضافه کرد: این نکته حائز اهمیت بوده و می تواند زمینه دسترسی ما به کشورهای جدید را مهیا کند.

سیادت نسب حجم واقعی تجارت ایران با آفریقای جنوبی را حدود 300 میلیون دلار برآورد کرد که به دلیل ورود کشور سوم در فرایند صادرات محصولات ایرانی به این کشور، آمار رسمی گمرک در خصوص حجم صادرات ایران به آفریقای جنوبی کاهش می یابد.

او همچنین از رشد میزان صادرات ایران به آفریقای جنوبی طی 6 ماهه ابتدای امسال اطلاع داد و اضافه کرد: در سال 97 حجم صادرات ما 27 میلیون دلار بود که در 6 ماهه 98 این رقم به 43 میلیون دلار رسیده است.

ندا مشرف جوادی، کارشناس میز آفریقای جنوبی در وزارت امور خارجه، در سخنان خود مروری بر بازار آفریقای جنوبی، سلایق و احتیاجهای آن داشت. وی با توجه به تعاملات بانکی این کشور بر اساس دلار آمریکا گفت: یکی از موانع اصلی برای حضور پررنگ ایرانیان در این بازار حجم بالای تعاملات آفریقای جنوبی بر اساس دلار آمریکاست. راهکاری هم که تاکنون برای حل این مشکل ارائه داده اند، استفاده از بانک های کوچکی است که کمترین میزان تعاملات دلاری را داشته باشند.

وی ادامه داد: ساختار سیاسی و مالی آفریقای جنوبی نیز تفاوت های مهمی با ساختار سیاسی مالی ایران دارد. در این کشور بیش از 80 درصد اقتصاد در اختیار بخش خصوصی واقع شده است و از بعد سیاسی نیز کشور به صورت حزبی اداره می گردد. از آنجا که شناخت روحیات، سلایق و ساختار فرهنگی و سیاسی کشورها برای حضور قدرتمند در بازار آنجا مؤثر است، شرکت ها و سرمایه گذاران باید اطلاعات خود را در این حوزه ها تکمیل و به روز نمایند.

کارشناس میز آفریقای جنوبی در وزارت امور خارجه همچنین سرمایه گذرای در بخش آموزش مهارت های فنی و حرفه ای را یکی از حوزه های مناسب برای ورود به این بازار برشمرد.

در این نشست اسماعیل رزاقی، به عنوان نماینده وزارت امور خارجه در کمیته مشترک ایران و آفریقای جنوبی معرفی گردید. رزاقی به زودی به عنوان نفر دوم سفارت ایران در این کشور، راهی آفریقای جنوبی می گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 81

به "کمیته مشترک بازرگانی ایران و آفریقای جنوبی بار دیگر فعال شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیته مشترک بازرگانی ایران و آفریقای جنوبی بار دیگر فعال شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید