ادعای فایننشال تایمز درباره مذاکرات مستقیم ایران و عربستان

به گزارش بازی ناتمام، به گزارش خبرنگاران، فایننشال تایمز به نقل از سه منبع آگاه مدعی شده که مقامات بلندپایه ایران و عربستان سعودی، پنج سال بعد از قطع روابط دیپلماتیک، مذاکراتی مستقیم در راستای بهبود رابطه انجام داده اند.

ادعای فایننشال تایمز درباره مذاکرات مستقیم ایران و عربستان

ادعا می شود که این دیدار طی ماه جاری میلادی در بغداد اجرا شده است. تاریخ دقیق این مصاحبهها 9 آوریل (20 فروردین) اعلام شده و ادعا می شود که نتیجه ای مثبت داشته است.

گفته می شود که یکی از موضوعات مورد بحث نیز حملات انصارالله به مواضع سعودی بوده است.

ریاست هیأت سعودی را در این مذاکرات خالد بن علی الحمیدان مدیرکل اداره اطلاعات عمومی برعهده داشته و دور بعدی مذاکرات مستقیم بین ریاض و تهران هم برای هفته آینده برنامه ریزی شده است.

ظاهراً مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق فرایند این مذاکرات ادعایی را تسهیل کرده است و اینکه او ماه گذشته در سفر به ریاض، با بن سلمان در این رابطه مصاحبه کرده است.

همچنین ادعا می شود که مذاکرات تهران-ریاض با سرعت پیش می رود چرا که مذاکرات برجام با سرعت در حال حرکت به جلو است و همچنین پای حملات انصارالله به مواضع عربستان سعودی در میان است.

این در حالی است که به نوشته فایننشال تایمز، یک مقام ارشد سعودی وجود هرگونه مذاکره ای را تکذیب کرده و دولت های ایران و عراق نیز در این باره صحبتی نکرده اند.

از طرفی، یک مقام ارشد عراقی و یک دیپلمات خارجی، انجام این مذاکرات را تائید می کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1088

به "ادعای فایننشال تایمز درباره مذاکرات مستقیم ایران و عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای فایننشال تایمز درباره مذاکرات مستقیم ایران و عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید