در دیدار ظریف با لاوروف چه گذشت؟

به گزارش بازی ناتمام، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در دومین مقصد سفرش به منطقه بعد از جمهوری آذربایجان وارد مسکو شد، با حضور در محل وزارت امور خارجه روسیه با سرگئی لاوروف همتای روس خود دیدار و به گفتگو نشست.

در دیدار ظریف با لاوروف چه گذشت؟

به گزارش فارس، سرگئی لاوروف در دیدار با همتای ایرانی خود نجات برجام را یکی از مسائل فوری خواند و گفت: هم ما و هم ایران به شدت علاقه مند به بازگشت کامل کشور های امضاکننده (برجام) به اجرای تعهداتشان طبق توافق هستیم.

در ابتدای این نشست لاوروف با اشاره به روابط خوب تهران و مسکو گفت: در نشست امروز به موضوعات کلیدی از جمله شرایط منطقه قره باغ، برجام، حل و فصل مسئله سوریه، افغانستان و اوضاع منطقه خلیج فارس و سایر مسائل خواهیم پرداخت.

ظریف نیز ضمن تشکر از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به دلیل برقراری صلح قره باغ گفت: بحران قره باغ نگرانی مشترک تهران و مسکو بود که با میانجیگری روسیه حل شده و اکنون به یک فرصت برای صلح و دوستی در منطقه تبدیل شده است.

وی همچنین گفت: بررسی مسائل منطقه ای، موضوع برجام که آمریکا به طور یکجانبه از آن خارج شد و گسترش روابط دوجانبه را در جلسه امروز بررسی خواهیم کرد.

ظریف امروز در بدو ورود به مسکو در جمع خبرنگاران گفت: روابط ایران و روسیه اقتضا می کند تماس ها به صورت مرتب و مستمر ادامه داشته باشد و همه گیری کرونا هم باعث نمی شود این تماس ها را متوقف کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در تشریح اهداف این سفر خاطرنشان کرد: یکی از این اهداف این سفر روابط دوجانبه است. روابط ما با روسیه راهبردی است و نیاز است به آن بپردازیم و نقاطی که در روابط هست را حل و فصل کنیم.

ظریف هدف دیگر این سفر را مصاحبه درباره اوضاع منطقه خواند و اضافه نمود: بعد از بحران قره باغ و جنگی که در منطقه و همسایگی و در کنار مرز های ما رخ داد، با تلاش فدراسیون روسیه و آقای پوتین این جنگ ختم شده و توافق هایی اجرا شده که به نظر ما اجرای این توافق ها برای ایجاد منافع مشترک بین کشور های منطقه به خصوص در حوزه ترانزیت و مشارکت و همکاری برای پیشرفت مهم است.

وی گفت: در این زمینه مصاحبه های خوبی با آقای علی اف و دیگر دوستان در جمهوری آذربایجان داشتیم و ان شاءالله در مسکو ادامه می دهیم و بعد در بخش های بعدی سفر به کشور های دیگر قفقاز ارمنستان و گرجستان و بعد هم به ترکیه سفر می کنیم و پیشنهاد هایی که در این زمینه برای همکاری 6 جانبه در منطقه مطرح است را پیگیری می کنیم.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: شرایط بین المللی، بحث برجام و ضرورت اجرای تعهدات همه طرف ها، موضع مشترک ما با روسیه است و درباره آن هم بحث می کنیم. شرایط دیگر منطقه مثل افغانستان، سوریه و یمن و بحث های دیگر منطقه همیشه در دستورکار مذاکرات ماست و امیدواریم امروز فرصت کنیم درباره همه این موضوعات صحبت کنیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برخی کارشناسان عنوان می کنند به رغم سفر های متعدد شما به روسیه این سفر متفاوت خواهد بود؟ مطرح نمود: همیشه در شرایط مختلف ما بحث های مهمی با دوستان روس داریم.

ظریف گفت: این سفر به خاطر اینکه بحث قره باغ و بحث همکاری شش جانبه یا پنج جانبه بحث مهمی خواهد بود یک ویژگی جدیدی دارد که منطقه قفقاز را در این سفر به صورت مشخص پیگیری می کنیم و شرایط بین المللی هم با رفتن ترامپ شرایط ویژه ای است که نیاز است با روسیه مواضع خود را در این خصوص هماهنگ کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 952

به "در دیدار ظریف با لاوروف چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در دیدار ظریف با لاوروف چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید