تصویر روز ناسا: دنباله داری با دو دم مخالف

به گزارش بازی ناتمام، دنباله دار پانز-بروکس (Pons-Brooks) که این شب ها در آسمان نیم کره جنوبی به خوبی دیده می گردد، دو دنباله در جهت های مخالف هم تشکیل داده است.

تصویر روز ناسا: دنباله داری با دو دم مخالف

چرا دنباله دار Pons-Brooks اکنون دارای دنباله هایی است که جهت شان مخالف یکدیگر است؟ دیدنی ترین دنباله، دم یونی با آن رنگ آبی درخشان است که در پایین تصویر دیده می گردد. دنباله یونی که دنباله گازی هم نامیده می گردد، مستقیماً به وسیله باد خورشیدی شکل می گیرد که از خورشید به بیرون رانده می گردد و دقیقاً سمت مخالف خورشید را نمایش می دهد.

در سمت راست-بالای تصویر، گیسوی درخشان دنباله دار 12P/Pons-Brooks را می بینید. هسته دنباله دار بسیار کوچک است و چند کیلومتر بیشتر پهنا ندارد، اما بر اثر گرم شدن سطح آن، توده های گاز و غبار از سطح آن آزاد می شوند و به شکل توده ای کروی گرداگرد هسته را فرا می گیرند. این ابر کروی که گیسو نام دارد، همان سر دنباله دار است که در تصاویر یا با چشم غیرمسلح دیده می گردد.

دم غباری دنباله دار که از گیسو بیرون می آید، عمدتاً به سمت چپ کشیده شده است. دم غبارآلود تحت فشار نور خورشید به بیرون رانده می گردد، اما ذرات آن سنگینند و تمایل دارند در همان مسیر دنباله دار به حرکت خود ادامه دهند؛ ازاین رو در زاویه ای بین دنباله یونی و مسیر حرکت قرار می گیرند و معمولاً خمیده دیده می شوند؛ حتی از بعضی زاویه ها می توانند در جهت مخالف دنباله یونی ظاهر شوند.

ستاره دوردست و درخشان اِرنَب (آلفا - خرگوش) که پایین تر از صورت فلکی جبار واقع شده، در پایین قاب دیده می گردد. این تصویر زیبا هفته گذشته از نامیبیا گرفته شده است. دو روز پیش، دنباله دار پانز-بروکس از نزدیک ترین فاصله خود با زمین گذشت و اکنون با کم نور شدن و سر خوردن به سمت مرزهای بیرونی منظومه شمسی، از آسمان منطقه ها جنوبی زمین به برترین شکل دیده می گردد.

اعتبار تصویر و حق چاپ: رولاندو لیگوستری و لوکاس دمتز. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 خرداد 1403 بروزرسانی: 15 خرداد 1403 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1796

به "تصویر روز ناسا: دنباله داری با دو دم مخالف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: دنباله داری با دو دم مخالف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید