تکرر ادرار در مردان

به گزارش بازی ناتمام، تکرر ادرار در مردان مسن تر، شایع تر است. با این حال، بیشتر اوقات احتیاج به دفع ادرار وقتی با تب، درد یا احساس ناراحتی در شکم یا مثانه و امثال آن همراه باشد، تنها نمی تواند ناشی از پیری باشد. مقاله زیر، اطلاعاتی

تکرر ادرار در مردان

مترجم: فریبا نوید

منبع:راسخون

....................

تکرر ادرار در مردان مسن تر، شایع تر است. با این حال، بیشتر اوقات احتیاج به دفع ادرار وقتی با تب، درد یا احساس ناراحتی در شکم یا مثانه و امثال آن همراه باشد، تنها نمی تواند ناشی از پیری باشد. مقاله زیر، اطلاعاتی راجع به عواملی که در این مشکل ادراری نقش دارند را در اختیار شما قرار خواهد داد.

تحت شرایط عادی، یک فرد ممکن است به مدت چهار تا هشت دفعه در روز احتیاج به دفع ادرار داشته باشد. به طور کلی، مثانه ما قادر است تا زمانی که برای رفتن به توالت مناسب است، ادرار را نگه دارد. اما اگر فردی بیش تر از هشت دفعه در روز احتیاج به دفع ادرار داشته باشد یا بیش از حد آب نوشیده است یا این که می تواند نشانه ای از نوعی مشکل در سلامتی باشد. به طور میانه، یک فرد می تواند در حالی که مقدار ادرار کاهش پیدا می نماید، شش تا هشت ساعت بدون احتیاج به دفع ادرار بخوابد. شرایطی که در آن به دفعات مکرر فردی هنگام شب احتیاج فوری به تخلیه ادرار دارد، به اسم شب ادراری یا ناکچوری نامیـده می شود. تکرر ادرار و اضطرار در ادرار یا نیـاز ناگهانی به دفع ادرار در مردان مسن تر، شایع تر می باشد.

علل

احساس احتیاج مکرر به دفع ادرار می تواند نشانه اختلالات مختلفی در سلامتی باشد. شرایط خاصی که موجب بروز مشکل ادراری در مردان می شود در زیر آورده شده است.

عفونت مجاری ادراری: تکرر یا افزایش ادرار یکی از علائم شایع عفونت مجاری ادراری یا UTI می باشد، که به دلیل تهاجم باکتری های مجاری ادراری رخ می دهد. باکتری هایی مانند اشرشیا کلی موجب آسیب بافت شده و می توانند در مجرای ادرار، مثانه و گاهی اوقات هم در کلیه ها پخش شوند. استرس، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و رژیم غذایی نامناسب، بعضی از عواملی هستند که به عفونت مجاری ادراری در مردان منجر می شوند.

دیابت: احتیاج به دفع ادرار بیش از حد معمول، می تواند از علائم اولیه ابتلاء به دیابت نوع 1 و یا نوع 2 باشد. در نتیجه افزایش تجمع گلوکز در خون، بدن سعی می نماید به وسیله تخلیه ادرار از شر آن خلاص شود که گاهی اوقات به کم آب شدن آب بدن منجر می شود.

مسائل پروستات: یکی دیگر از عواملی که در تکرر ادرار نقش دارد، بزرگ شدن پروستات یا هیپرپلازی خوش خیم پروستات می باشد. بزرگ شدن پروستات بر مجرای ادرار یعنی همان لوله ای که ادرار را از بدن خارج می نماید، فشار وارد می آورد و مانع دفع ادرار می شود. این مسئله می تواند موجب تحریک پذیری دیواره مثانه شود که به انقباض مثانه منجر می شود، حتی هنگامی که شامل مقدار بسیار کمی ادرار باشد، نتیجه آن احتیاج مکرر به دفع ادرار می باشد.

سیستیت بینابینی: سیستیت بینابینی یا IC شرایط دردناکی است که در نتیجه التهاب بافت دیواره مثانه رخ می دهد. این مورد با درد یا ناراحتی در مثانه و ناحیه لگن معین می شود، این شرایط اغلب شامل علائمی مانند احتیاج فوری یا احتیاج مکرر به دفع ادرار می باشد.

استفاده از داروهای دیورتیک: داروهایی که برای مبتلایان به فشار خون بالا یا احتباس مایعات تجویز می شود به خارج کردن مایعات اضافی از بدن کمک می کنند و در نتیجه در افزایش دفع ادرار مؤثر هستند.

اختلالات عصبی: سکته مغزی یا دیگر بیماری های عصبی که می توانند به اعصابی که در خدمت مثانه هستند آسیب وارد کنند، می توانند موجب بروز مسائلی در عملکرد مثانه گردند از جمله می توان تکرر ادرار و احتیاج فوری و دردناک به دفع ادرار را نام برد.

پرتو درمانی: پرتو درمانی که در اطراف ناحیه مثانه برای درمان سرطان مثانه انجام می شود، می تواند دیواره مثانه را تضعیف کند. تأثیر آن به این صورت است که یک سال طول می کشد تا الگوی دفع ادرار به حالت عادی خود باز شود.

علل دیگر: شرایط های پزشکی مانند سرطان مثانه، اختلال عملکرد مثانه، مثانه بیش فعال و نارسایی قلبی مادر زادی می توانند فرد را مستعد ابتلاء به چنین مسائل ادراری کنند. استفاده از نوشیدنی های حاوی کافئین از دیگر علل احتمالی می باشند.

سن: این معیار مهمی است که با افزایش سن، عضلات ناحیه لگن و مثانه ضعیف تر می شوند و فرد قادر نیست همان مقدار ادراری را که در سنین جوانی نگه می داشته است را اکنون نگه دارد.

تشخیص

بسته به تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی بیمار، پزشک ممکن است از بیمار بخواهد آزمایشاتی را انجام دهد مانند:

آزمایش ادرار: این یک آزمایش میکروسکوپی است که ترکیبات مختلفی که به وسیله ادرار خارج می شوند را تشخیص و مقدار گیری می نماید.

سیستومتری: این آزمایشی است که فشار داخل مثانه را مقدار گیری می نماید تا معین کند مثانه به چه اندازه توانایی نگه داشتن یا خارج کردن ادرار را دارد.

سیستوسکوپی: این آزمایشی است که در آن پزشک از ابزار نازک و سبکی که سیستوسکوپ نامیده می شود، استفاده می نماید تا بتواند داخل مثانه و مجاری ادراری را مشاهده کند.

آزمایش مغز و اعصاب: این ها آزمایشات تشخیصی هستند که به پزشک کمک می کنند تا هر گونه اختلال عصبی را تأیید و یا رد کنند.

سونوگرافی: این یک آزمایش تصویر برداری تشخیصی است که برای داشتن نظریه ای روشن از ساختار داخلی بدن، مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان:

درمان اولیه به شدت شرایط بیماری و دلیل زمینه ای آن بستگی دارد.

داروهایـی مانند Detrol LA, Ditropan, Enablex, Oxytrol, Sanctura XP, Tofranil و Vesicare می توانند به کنترل سطح قند خون و مثانه بیش فعال کمک کنند.

آموزش مثانه، یا بعضی از ورزش های لگن خاصره، به تقویت عضلات اطراف مثانه و مجاری ادراری کمک می کنند، که کنترل مثانه و کاهش اضطرار در دفع ادرار و تکرر ادرار را بهبود خواهد بخشید.

از مصرف غذاهایی مانند نوشیدنی های گاز دار، محصولات مرتبط با گوجه فرنگی، شیرین کننده های مصنوعی و مانند آن، که می توانند موجب بروز یا تحریک مثانه گردند یا به اسم مدر عمل کنند، باید اجتناب شود.

در حالی که تحت درمان هستید، سعی کنید از پدهایی با کیفیت جذب بالا بهره ببرید تا مانع از هر گونه خجالت برای خودتان شوید.

هنگامی که داروها یا رفتار درمانی در رسیدن به هدف کمک نمی رسانند، فرد مجبور است گزینه های جراحی که در دسترس هستند را انتخاب نماید.

تکرر ادرار در مردان یک بیماری تهدیده کننده زندگی نیست، اما اگر به موقع درمان نشود، می تواند به عوارض دیگری برای سلامتی منجر شود. از این رو، دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم شامل غذاهای سرشار از فیبر و مصرف مداوم مایعات به طور روزانه می تواند به ممانعت از این اختلال کمک کند.

منبع: راسخون
انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1326

به "تکرر ادرار در مردان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکرر ادرار در مردان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید