دومین تلسکوپ رادیویی عظیم جهان تخریب شد

به گزارش بازی ناتمام، رصدخانه آرسیبو، دومین تلسکوپ رادیویی عظیم جهان روز سه شنبه تخریب شد تا یکی از مشهورترین تلسکوپ های جهان برای همواره به کارش خاتمه دهد.

دومین تلسکوپ رادیویی عظیم جهان تخریب شد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از زومیت، رامون لوگو، رئیس انستیتوی فضایی فلوریدا (FSI) در دانشگاه فلوریدای مرکزی در این خصوص به مجله ساینس گفت که کابل های رصدخانه حوالی ساعت 8 صبح به وقت محلی جدا شدند و سکوی معلق روی بشقاب 300 متری این رصدخانه سقوط کرد. تلسکوپ رادیویی آرسیبو که متعلق به بنیاد ملی علوم (NSF) ایالات متحده آمریکا است، تحت مدیریت انستیتوی فضایی فلوریدا واقع شده است.

تا به امروز جزئیات تخریب این سازه عظیم الجثه منتشر نشده، ولی خرابی دو رشته کابل اصلی این تأسیسات در مرداد و همین آبان بار زیادی را بر دوش سازه های پشتیبان آن وارد آورده بود. آقای لوگو در ادامه به مجله ساینس گفت که طی هفته گذشته، رشته کابل ها همچنان در جای اصلی خود قرار داشتند، ولی به سرعت در حال باز شدن بودند و تقریبا هر روز یک رشته کابل باز می شد که نگرانی های زیادی را به وجود آورده بود. بنا به گزارش هایی که به تأیید بنیاد ملی علوم نیز رسیده، در روال فروپاشی کنترل شده این تأسیسات به هیچکس آسیبی وارد نشده است.

دبورا مارتورل، کارشناس هواشناسی از پورتوریکو، صبح امروز ساعت 7:18 به وقت محلی در حساب توییتر خود عکس هایی از رصدخانه آرسیبو منتشر کرد. مارتورل دو عکس مختلف از تأسیسات تلسکوپ رادیویی آرسیبو را یکی مربوط به دوشنبه و دیگری مربوط به بعد از تخریب آن را در توییتر خود گذاشته بود. در عکسی که روز دوشنبه گرفته شده، می توان سکوی معلق رادیو تلسکوپ را بر فراز قله ها مشاهده کرد، ولی در عکس دوم که صبح امروز گرفته شده، این سکوی 900 تنی کاملا تخریب شده است.

رصدخانه آرسیبو در سال 1963 در یک گودال طبیعی ساخته شد و در زمان ساخت عظیم ترین تلسکوپ تک بشقابی دنیا به حساب می آمد. ستاره شناسان از بشقاب عظیم این رادیو تلسکوپ برای شناسایی اجرام نزدیک به زمین از جمله سیارک ها و دنباله دارها استفاده می کردند. این رصدخانه در سال 1974 پیغام مشهور به پیغام آرسیبو را به فضا مخابره کرد. این پیغام به خوشه ستاره مسیه 13 فرستاده شد تا صدای ساکنان زمین را به گوش موجودات فضایی که احیانا در حال رصد فضا هستند برساند. البته هدف اصلی ارسال این پیغام نمادین بیشتر نشان دادن قابلیت های تجهیزات جدید بود.

حال این تلسکوپ رادیویی آرسیبو پس از 57 سال در سالی که بدترین سال عمرش نیز بود، تخریب شد. در ابتدای سال 2020 زلزله ای مهیب این تلسکوپ مشهور را لرزاند و پس از آن هم روز 20 مرداد یکی از رشته کابل های سنگین این تأسیسات پس از سقوط موجب به وجود آمدن شکاف 30 متری در بشقاب شد. چند ماه بعد و روز 16 آبان هم یکی از رشته کابل های اصلی پشتیبان برج که پیش تر یکی از رشته هایش در مرداد ماه باز شده بود نیز باز شد. اگرچه دانشمندان خوش بین بودند تا بتوانند تلسکوپ را تعمیر نمایند، ولی خسارات وارده به این تأسیسات به حدی بود که مقامات بنیاد ملی علوم اواخر آبان تصمیم گرفتند تا رصدخانه آرسیبو را برای همواره از رده خارج نمایند.

این سازمان پس از تخریب سکوی رصدخانه آرسیبو، در پیغامی در توییتر نوشت:

بنیاد ملی علوم از این بابت متأثر است. هرچه پیش تر می رویم، به دنبال راه هایی هستیم تا به جامعه علمی کمک رسانده و روابط مستحکم خود با مردم پورتوریکو را کماکان حفظ کنیم.

پورتوریکو مجمع الجزایری در حوزه دریای کارائیب است که از مناطق غیرضمیمه به خاک ایالات متحده آمریکا محسوب می گردد و به لحاظ سیاسی نیز زیر نظر دولت آمریکاست. این کشور سه ونیم میلیون نفری محل استقرار چندین مرکز علمی وابسته به کشور آمریکا و همچنین مراکزی چند ملیتی است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 850

به "دومین تلسکوپ رادیویی عظیم جهان تخریب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین تلسکوپ رادیویی عظیم جهان تخریب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید