روستای فرخ آباد زیبادشت یکی از روستاهای دیدنی استان البرز به شمار می رود

به گزارش بازی ناتمام، جاذبه ها/ براساس آخرین خبر و گزارش های واصله، روستای فرخ آباد زیبادشت یکی از روستاهای دیدنی استان البرز به شمار می رود.

روستای فرخ آباد زیبادشت یکی از روستاهای دیدنی استان البرز به شمار می رود

روستای فرخ آباد زیبادشت در جنوبی ترین قسمت کرج، در مسیر جاده شهر ماهدشت و مرز بین کرج و صفادشت و در حوزه استحفاظی شهرستان فردیس واقع شده است. این روستا از جنوب به روستای یوسف آباد قوام از توابع شهر صفادشت، از شمال به شهر مشکین دشت و محمد شهر، از غرب به منطقه عباس آباد از توابع محمد شهر و از شرق به منطقه خوشنام و پایگاه هوایی فتح محدود می شود.

فرخ آباد زیبادشت به دو قسمت زیبادشت شمالی و زیبادشت مرکزی تقسیم بندی شده که زیبادشت شمالی شامل صد و هشتاد قطعه زمین با کاربری باغ ویلا بوده و زیباترین باغ ویلاها را دارد که با نگهبانی تمام وقت و با کنترل ورود و خروج، فضایی امن برای گردشگران بوجود آورد. عرض خیابانهای اصلی فرخ آباد زیبادشت بین هجده تا بیست متر است و کوچه های فرعی با طراحی خاصی آراسته شد. زیبادشت مرکزی نیز همچون زیبادشت شمالی است که نسبت به آن وسعت بیشتری داشته و حدود چهارصد قطعه زمین را شامل می شود، اغلب باغ ویلاهایی با بناهای قدیمی منطقه بکری را تشکیل داده است.

فضای سبز مناسب محصور در میان درختان کهنسال و تنومند و آب و هوای مطبوع چشم اندازهای کم نظیر و زیبایی در فرخ آباد زیبا دشت بوجود آورده تا جایی که برخی آن را به قطعه ای از بهشت تشبیه می کنند. با توجه به زمینهای زراعی و باغهای اطراف روستا شغل اصلی مردم روستا کشاورزی است و مهمترین محصولات باغات آن گیلاس، زردآلو، گوجه سبز، سیب، گلابی و محصولات صیفی نیز گوجه، خیار، انواع کلم هستند.

پیشوند روستا برای فرخ آباد که براساس تقسیمات کشوری به آن اطلاق می شود و شاید تا حدودی درآمیختگی و خلط مبحث را در اذهان ایجاد کند، بیشتر دیاری است زیبا تا یک روستا به معنی خاص کلمه، لیکن فرخ آباد با پسوند زیبادشت که به حق زیبنده این منطقه خوش آب و هواست، در واقع بزرگترین روستای استان البرز بشمار می رود. به لحاظ بافت جمعیتی، سه قشر عمده شامل بومیان اصیل فرخ آباد با قدمتی بیش از چهارصد سال، مهاجران نیشابوری حدود هفتاد سال و مهاجران زنجانی با سکونت بیش از سه دهه شاکله جمعیتی این روستا را تشکیل می دهند.

منبع: همگردی
انتشار: 20 آبان 1401 بروزرسانی: 20 آبان 1401 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1650

به "روستای فرخ آباد زیبادشت یکی از روستاهای دیدنی استان البرز به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای فرخ آباد زیبادشت یکی از روستاهای دیدنی استان البرز به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید