سبقت چین از آمریکا در پالایش نفت

به گزارش بازی ناتمام، خبرنگاران- ، آمارچین در سال 2020 با سبقت از آمریکا، به بزرگترین پالایشگر نفت دنیا تبدیل شد

سبقت چین از آمریکا در پالایش نفت

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد چین ظرفیت پالایش نفت خود را در طول پاندمی ویروس کرونا افزایش داد و در سال 2020 نفت بیشتری در مقایسه با آمریکا پالایش کرد.

در حالی که آمریکا از کاهش تقاضا در طول سال 2020 ضربه خورد و فعالیتهای مربوط به نفت در این کشور کاهش یافت، چین از این تغییر بین المللی سود برد و برخلاف آمریکا، هنگامی که قیمتهای نفت سقوط کرد، دولت چین به پالایشگاههای این کشور برای افزایش سطح فراوری پول پرداخت کرد.

چین در حال حاضر چهار پالایشگاه جدید در دست ساخت دارد که انتظار می رود بیشتر آنها مواد اولیه پلاستیک مانند اتیلن و پروپیلن فراوری نمایند.

اگرچه آمریکا ممکن است تا خاتمه سال 2021 از چین به عنوان عظیمترین پالایشگر نفت دنیا سبقت بگیرد، پیش بینی های تقاضای بلندمدت به معنای آن است که فرایند مذکور موقتی خواهد بود زیرا احتیاجهای نفتی در سراسر آسیا رو به رشد است.

پالایشگاه های نفت آمریکا در واکنش به پاندمی کووید 19 فعالیت ضعیف تری پیدا نموده اند. شرکت رویال داچ شل در خاتمه سال میلادی گذشته فراوری پالایشگاه کانوِنت در لوییزیانا را متوقف کرد. این تاسیسات هنگامی که در سال 1967 گشوده شد، 35 برابر ظرفیت پالایش چین را داشت که نشان می دهد اوضاع در چند دهه گذشته چه تغییر و تحول عمیقی پیدا نموده است.

طوفان زمستانی شدیدی که در فوریه ایالت تگزاس را درنوردید، هم فعالیت پالایشگاههای نفت آمریکا را مختل کرد. در طول این طوفان، پالایش نفت به پایین ترین سطح از سال 2008 رسید که تا حدود زیادی به دلیل یخ زدن خطوط لوله بود و این اتفاق فراورینمایندگان را مجبور کرد فعالیتشان را متوقف نمایند. پالایش نفت در طول هفته 2.6 میلیون بشکه در روز کاهش یافت و به 12.2 میلیون بشکه در روز رسید.

در مقابل، چین در نوامبر حدود 1.2 میلیون بشکه در روز نفت بیشتری فراوری کرد که عمده آن در واحد جدید تاسیسات ژیجیانگ رونگ شنگ پتروکمیکال فراوری شد.

چین تنها اقتصاد عظیم آسیایی نیست که در پالایش نفت در یک دهه آینده سرمایه گذاری می نماید. هند هم چند هفته پیش برنامه ای برای سرمایه گذاری 4.5 میلیارد دلاری در توسعه پالایشگاه پانیپات تا سپتامبر سال 2024 خاطرنشان کرد که ظرفیت پانیپات را دو سوم افزایش داده و به 500 هزار بشکه در روز می رساند.

هند که با فاصله اندکی پس از چین قرار گرفته است، به عنوان سومین مصرف نماینده و واردنماینده عظیم نفت در دنیا کوشش می نماید ظرفیت پالایش نفت را 60 درصد افزایش دهد تا احتیاج روزافزون به نفت در این کشور را تامین کند. این کوشش به موازات وعده نارندرا مودی، نخست وزیر هند برای بهبود بخش فراوریی این کشور صورت می گیرد.

ایسنا نوشت: بر اساس گزارش اویل پرایس، اگرچه انتظار می رود فعالیتهای پالایش نفت آمریکا پیش از خاتمه سال بهبود پیدا کند اما افزایش چشمگیر ظرفیت پالایش نفت در چین و همچنین پروژه های جدید در هند نشان می دهد که چهره صنعت ممکن است در یک دهه آینده تغییر کند. با ضعیف شدن تقاضا برای نفت در آمریکا و ادامه رشد آن در آسیا، بسیاری از کشورهای آسیایی به دنبال تامین فرآورده های نفتی از منابع نزدیکتر به منظور برآورده کردن احتیاجهایشان خواهند بود.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1056

به "سبقت چین از آمریکا در پالایش نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبقت چین از آمریکا در پالایش نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید