طرح مالیات بر خانه های خالی مجددا اصلاح شد

به گزارش بازی ناتمام، خبرنگاران : نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح موادی از قانون مالیات های مستقیم موسوم به اخذ مالیات از خانه های خالی برای دومین بار اصلاح کردند.

طرح مالیات بر خانه های خالی مجددا اصلاح شد

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز(چهارشنبه) ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم موسم به طرح مالیات بر خانه های خالی را برطرف و تصویب کردند.

بر اساس اصلاح انجام شده یک تبصره به توضیح زیر به عنوان تبصره 3به ماده 54 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم با اصلاحات و الحاقات بعدی الحاق شد:

تبصره 3- در صورتی که مالک واحد مسکونی خود را برای فروش یا اجاره حسب مورد به ارزش اجاری موضوع ماده 54 این قانون یا میانگین قیمتهای روز منطقه موضوع ماده 64 این قانون، به وسیله سامانه معاملات املاک که وزارت راه وشهرسازی ظرف حداکثر سه ماه از لازم الاجرا شدن این ماده، با استفاده از امکانات موجود، راه اندازی و اجرا می نماید، عرضه نماید مشمول مالیات موضوع این ماده نمی شود. اگر مالک بیش از دوبار از اجاره یا فروش ملک خود به قیمت های مذکور خودداری کند، واحد مذکور از زمانی که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور به عنوان خانه خالی شناسایی شده است، حسب مورد مشمول مالیات موضوع این ماده یا جریمه موضوع بند 5 تبصره 8 ماده 169 مکرر این قانون می شود.

سامانه معاملات املاک باید به گونهای طراحی شود که قابلیت ارزشگذاری واحدهای مسکونی به قیمتهای مذکور، امکان ثبت درخواست متقاضی خرید یا اجاره املاک عرضه شده در آن و ثبت تحقق یا عدم تحقق معامله را داشته باشد. در صورت احتیاج، وزارت راه و شهرسازی می تواند از منابع تخصیص یافته حاصل از مالیات بر خانههای خالی برای تامین هزینه های ارتقاء و نگهداری این سامانه استفاده نماید که میزان آن در قوانین بودجه سنواتی تعیین می شود.

همچنین برای برطرف ایراد شورای نگهبان یک تبصره به توضیح زیر به عنوان تبصره4 به ماده 54 مکرر قانون الحاق شد:

تبصره 4- واحدهای مسکونی موقوفه که براساس استعلام از سازمان اوقاف و امور خیریه امکان اجاره آنها حسب وقفنامه وجود ندارد، مشمول مالیات موضوع این ماده نخواهند بود.

نمایندگان تصویب کردند که وزیر راه و شهرسازی مکلف است حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از لازم الاجراء شدن این تبصره، ضمن تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه ثبت اطلاعات، امکان اظهار رایگان مربوط به املاک تحت تملک و محل اقامت یا بهره برداری اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله اشخاص موضوع ماده (29) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه مالی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 14/ 12/ 1395 را در سامانه ملی املاک و اسکان کشور در تمام مناطق کشور فراهم نماید.

همچنین به منظور برطرف ایرادات شورای نگهبان جزء 5 تبصره 8 ماده 169 مکرر به توضیح زیر اصلاح شد:

واحدهای مسکونی واقع در شهرهای زیر یکصدهزار نفر جمعیت و روستاهای کشور که مالک و بهره بردار آن ها هریک جداگانه در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نشده باشد در حکم خانه خالی تلقی شده و صرفا مشمول جریمه ای معادل بیست درصد مالیات سال اول موضوع ماده 54 مکرر این قانون خواهد شد و واحدهای مسکونی واقع در شهرهای بالای یکصدهزار نفر جمعیت که مالک و بهره بردار آن ها هر یک جداگانه در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نشده باشد، در حکم خانه خالی موضوع ماده 54 مکرر این قانون محسوب و مشمول مالیات مربوطه می شوند. مالکان واحدهای مسکونی مکلفند اقامت اعلام شده توسط خود یا بهره برداران واحد مسکونی در سامانه مذکور را تایید نمایند. در غیر اینصورت، واحدهای مذکور در حکم خانه خالی تلقی شده و حسب مورد مشمول مالیات موضوع ماده 54 مکرر این قانون یا جریمه موضوع این بند می شوند. در صورت عدم اعلام بهره بردار یا ساکن، مالک می تواند با ارائه اسناد مثبته از شمول این مالیات خارج شود. در صورت احراز تخلف مالک به نحوی که منجر به عدم تشخیص یا تشخیص غلط خانه خالی شود، مالک علاوه بر پرداخت مالیات مندرج در ماده 54 مکرر این قانون، مشمول جریمه ای معادل مالیات متعلقه می شود.

سامانه باید به گونه ای طراحی شود که مالک بتواند ادعای مستاجر مبنی بر داشتن یا نداشتن اقامتگاه اصلی را راستی آزمایی نماید، در غیر این صورت مسئولیتی متوجه موجر نخواهد بود. در صورتی که مالک بخواهد واحد مسکونی خود را به فردی که اقامتگاه اصلی دیگری در سامانه برای او تعریف شده است اجاره دهد، واحد مسکونی وی در حکم خانه خالی موضوع ماده 54 مکرر این قانون تلقی شده و حسب مورد مشمول مالیات موضوع ماده 54 مکرر این قانون یا جریمه موضوع این بند می شود و واحد مذکور از شمول مالیات موضوع ماده 53 این قانون خارج است.

نمایندگان مصوب کردند که برای برطرف ایراد شورا نگهبان در جزء 10 تبصره 8 ماده 169 مکرر قانون، عبارت به دلیل حکم قضائی جایگزین عبارت به دلیل رأی قضائی شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 825

به "طرح مالیات بر خانه های خالی مجددا اصلاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح مالیات بر خانه های خالی مجددا اصلاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید