قطعه گم شده پازل سلامت کارکنان

به گزارش بازی ناتمام، بعید نیست که سازمان بزرگ یا استارتاپ کوچکی که در آن کار می کنید، برای سلامت کارکنانش به هر دری بزند. مثلا ممکن است هزینه هر ماه باشگاه رفتن تان را تقبل کند یا اینکه فضایی را برای پینگ پنگ بازی کردن تان در ساعات کاری در نظر بگیرد.

قطعه گم شده پازل سلامت کارکنان

بعید نیست که مدیران سرمایه انسانی، اضافه کاری را قدغن نموده و به اینکه کارکنان نباید تفریحات و زندگی شخصی شان را فدای گرداندن چرخ اقتصاد نمایند، باور داشته باشند، اما حتی چنین باورهای سازمانی هم نمی تواند سلامت کارکنان را تضمین کند. حتی در چنین شرایطی هم بعید نیست که کارمندان راضی و راضی، زود فرسوده شوند و در طول سال بارها تقاضای رفتن به مرخصی استعلاجی داشته باشند.

یک موسسه فعال در سنجش سلامت، تغذیه نامناسب کارکنان را دلیل اصلی این فرسودگی می داند. با توجه به پژوهش های اجرا شده در این زمینه، تغذیه نامناسب 3 برابر بیشتر از ورزش نکردن به سلامت آسیب می زند.

انگاره چاره ای جز باور کردن این واقعیت نداریم: تغذیه مناسب، قطعه گم شده پازل سلامت کارکنان است! اما چطور می توان پای تغذیه سالم را به ادارات و سازمان ها هم باز کرد و فرسودگی و آسیب پذیری ناشی از تغذیه نامناسب را کاهش داد؟ ما در ادامه تجربه چند شرکت پیشرو در این زمینه را مطرح نموده و پیشنهادهای ساده ای را برای وارد شدن به جاده تغذیه سالم، با شما درمیان می گذاریم.

سالم خوری به شیوه فیس بوک

دفتر فیس بوک در نیویورک، به کارکنانش پیشنهادهای غذایی سالمی را ارائه می دهد. ساندویچ های وگان، سالاد بار مجهز و میوه های متنوع فصل، گزینه هایی هستند که کارکنان می توانند وعده های غذایی خود را از میان آنها انتخاب نمایند.

اگر شما هم ناهار یا صبحانه کارکنان سازمانتان را تقبل نموده اید، چاره ای جز ترغیب کردنشان به سالم خوری برایتان باقی نمی ماند. باور کنید احتیاجی نیست که با امکانات محدود سازمانتان دقیقا شبیه فیس بوک عمل کنید و مطمئن باشید که یک ظرف متنوع از خوراکی های سالم، برایتان بیشتر از یک پرس باقلا پلو با مرغ پر از چربی خرج برنمی دارد.

کارمندانی که عادات غذایی ناسالمی را در پیش گرفته اند، به احتمال 66 درصد بیشتر از دیگران عملکرد ضعیفی را در محیط کار به نمایش می گذارند

کمی کاهو، چند حلقه خیار، یک تخم مرغ آبپز شده، یک قالب پنیر 30گرمی، دو برش نان تست سبوس دار، 2عدد خرما، یک برش سینه مرغ گریل شده و چند عدد مغز گردو را به عنوان ناهار سالم به پرسنل پیشنهاد دهید.

مطمئن باشید که این وعده مقرون به صرفه و سلامت، خیلی زود هوادار پیدا می نماید و جای غذاهای چرب را می گیرد. گذشته از این، این وعده غذایی بخش قابل توجهی از احتیاجهای غذایی روزانه کارمندان را هم فراهم می نماید.

ارتقای فرهنگ غذایی به شیوه کامینز

دفتر مرکزی کامینز (شرکت صنایع سنگین آمریکایی) در کلمبوس در کنار ماساژ رایگان، خدمات فیزیوتراپی و میز پینگ پنگ در محل کار، برنامه های دیگری را هم برای حفظ سلامت کارکنان در نظر گرفته است.

این شرکت کلاس های آموزشی پخت و پز گیاهی را برای کارکنانش تدارک دیده است.

در این کلاس ها یک سرآشپز آمریکایی اصول پخت غذاهای متنوع و سالم را به کارکنان آموزش می دهد. می بینید؟ کوشش برای سالم سازی تغذیه کارکنان، به میز ناهار محدود نمی گردد. شما می توانید کارگاه های آموزشی مختلفی را برنامه ریزی کنید و حتی با برگزاری مسابقات درون سازمانی، فعالیت های متفرقه خوشایندی را برای ارتقای فرهنگ تغذیه در میان کارکنان طراحی کنید.

تغذیه سالم به شیوه دراپ باکس

دراپ باکس وعده های غذایی سالم و متنوعی را به کارکنانش پیشنهاد می نماید. رستوران این شرکت، شبیه یک رستوران معتبر با غذاهای حرفه ای است و بعید است که کارمند این شرکت باشید و بتوانید خیال سالم خوری را از سرتان بیرون کنید.

درست است که کوشش برای تغذیه مناسب کارکنان به شیوه دراپ باکس همواره عملی نیست، اما شما می توانید به جای خریدن غذاهای آماده ای که از سلامت مواد اولیه شان مطمئن نیستید، یک آشپزخانه کوچک در محل کارتان تدارک ببینید و با نظارت بر مواد اولیه و شیوه طبخ، غذای پرسنل را آماده کنید.

ترویج دغدغه تغذیه سالم به شیوه هاسبرو

انجمن دیابت آمریکا، کمپانی هاسبرو که در زمینه اسباب بازی فعالیت می نماید را به عنوان قهرمان عرصه سلامت معرفی نموده است. مدیرعامل این شرکت می گوید: ما می دانیم که کارمندانمان ارزشمندترین سرمایه های ما هستند و بنابراین با تمام توان به سلامت و رفاه آنها توجه می کنیم.

در این شرکت سبزیجات تازه از بازارچه های محلی تهیه می شوند و تغذیه سالم، دغدغه ای است که همه بخش های سازمان به آن باور دارند. نظرتان در خصوص ترویج سالم خوری در اتاق جلسات چیست؟ می توانید به جای آنکه روی میز جلسات را از بیسکوئیت ها و شکلات های مختلف پر کنید، انواع میوه یا مخلوط میوه های خرد شده آماده را در اختیار حاضران قرار دهید.

به جای قند در کنار چای خرما سرو کنید و لیستی از نوشیدنی های سالم، میان وعده های سلامت و مناسب را همواره در اختیار داشته باشید تا در زمان احتیاج به آن رجوع کنید.

تبلیغ تغذیه سالم به شیوه گوگل

گوگل امکان دسترسی نامحدود کارکنان به محصولات غذایی سالم را فراهم نموده است. در این شرکت روی بسته بندی مواد غذایی برچسب هایی با رنگ های سبز، زرد و قرمز قرار گرفته که ارزش غذایی آنها را روشن می نماید.

گذشته از این، در بوفه خوراکی های این شرکت مواد غذایی سالم در مقابل دید قرار گرفته و خوراکی های ناسالمی مثل سودا دور از چشم کارکنان قرار گرفته اند. بله، آنها همچنان می توانند سودا بخورند، اما بعید نیست که با مراجعه به بوفه و دیدن گزینه های سالم، برای انتخاب آنها ترغیب شوند.

شما در محل کارتان چقدر سالم خوری را تبلیغ می کنید؟ اصلا کارکنان سازمان شما با گزینه های متنوعی روبه رو هستند که بتوانند سالم ترین آنها را انتخاب نمایند؟ باور کنید تنوع بیشتر به معنای صرف هزینه بیشتر نیست و تنها به کمی برنامه ریزی احتیاج دارد.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 253

به "قطعه گم شده پازل سلامت کارکنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطعه گم شده پازل سلامت کارکنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید