هشدار به کشاورزان گلستانی

به گزارش بازی ناتمام، معاون بهبود سازمان جهادکشاورزی گلستان به کشاورزان این استان توصیه کرد به دلیل بارش اندک باران سال زراعی جاری و برای از بین نرفتن محصولات، زمین های زراعی خود را به صورت دستی و مصنوعی آبیاری کرده و چشم انتظار باران نباشند.

هشدار به کشاورزان گلستانی

به گزارش بازی ناتمام به نقل از ایرنا، محمدرضا عباسی شنبه هفتم دی اظهار کرد: زمین های زیر کشت پاییزه از جمله گندم، جو و کلزای گلستان به دلیل کاهش محسوس رطوبت از رشد مناسب برخوردار نیست.

به گفته وی زمین های زیر کشت جنوب استان سبز شده اما اراضی شمال استان با مشکل کم آبی روبرو است که در نتیجه آن، رشد بذرها کمتر از حد استاندارد بوده و به آبیاری نیاز دارد که در این شرایط کشاورزان می توانند از طریق آب چاه و یا رودخانه ها، نیاز آبی مزارع خود را تامین کنند.

وی به شرایط سطح سبز مزارع زیر کشت پاییزه گلستان اشاره کرد و افزود: تا به امروز از 339 هزار هکتار زیر کشت گندم، 170 هزار هکتار، از 50 هزار هکتار مزراع کلزا، 40 هزار هکتار و از 66 هزار و 651 هکتار مزارع جو، 57 هزار هکتار آن سبز شده است.

معاون بهبود سازمان جهادکشاورزی گلستان افزود: یکی از دلایل کم بودن سطح سبز مزارع استان، خشکسالی و کم آبی برای رشد مورد نیاز بذرهاست.

شرکت آب منطقه ای گلستان نیز اواسط هفته گذشته بخشی از آب سد گلستان را با هدف تامین آب زراعی بهره برداران کشاورزی پایین دست سد و محدوده شبکه وشمگیر با دبی چهار متر مکعب بر ثانیه تخلیه کرد.

به گفته شعبان رسولی، مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای گلستان، پیش بینی می شود در این طرح چهار میلیون متر مکعب آب ذخیره شده پشت این سد تخلیه شود.

حجم آب مخزن سد گلستان 18 میلیون متر مکعب معادل 38 درصد حجم کل این سد است.

رییس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی گلستان شنبه هفتم دی با اشاره به ورود سامانه بارشی به استان، گفت: مناطق کوهستانی و مرتفع گلستان از ظهر شنبه هفتم دی شاهد بارش نخستین برف زمستانی است.

محمود محمدقلی پور اظهار کرد: همچنین بخشی از مناطق دشت و کوهپایه ای استان از امروز شاهد بارش باران ملایم و پراکنده خواهند بود.

عملیات کشت پاییزه گندم و جو در کشتزارهای گلستان از آغاز سال زراعی (مهر ماه) تا نیمه دی ماه ادامه دارد.

گلستان با وسعت افزون بر 20 هزار کیلومتر مربع، یک میلیون و 869 هزار و 819 نفر جمعیت دارد که اقتصاد این استان بر پایه کشاورزی و دامپروری است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 163

به "هشدار به کشاورزان گلستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار به کشاورزان گلستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید