کشف 59 تابوت 2600 ساله در قاهره

به گزارش بازی ناتمام، خالد العنانی وزیر گردشگری و آثار باستانی مصر، مطرح نمود: باستان شناسان مصری ده ها تابوت باستانی را در یک گورستان عظیم در جنوب قاهره پیدا نموده اند.

کشف 59 تابوت 2600 ساله در قاهره

او گفت: دست کم 59 تابوت سنگ آهکی مهر و موم شده که داخل بیشترشان مومیایی وجود دارد، بیش از 2600 سال پیش درون سه چاه دفن شده اند. در یک کنفرانس خبری که پای هرم معروف جوزر در گورستان سقاره (محل پیدا شدن تابوت ها) برگزار گردید، تابوت ها به نمایش درآمدند و یکی از آن ها در مقابل چشمان خبرنگارها باز شد تا مومیایی داخلش را ببینند.

النعانی گفت: به نظرم این شروعی برای یک کشف عظیم است و هنوز تعداد نامعلومی تابوت در اینجا وجود دارد که باید از زیر زمین بیرون کشیده شوند.

او اظهار داشت: تابوت های تازه کشف شده به 30 تابوت چوبی که اکتبر ماه گذشته در شهر اقصر ملحق می شوند و در موزه عظیم مصر که در حال ساخت در نزدیکی اهرام جیزه است به نمایش درخواهند آمد. این اکتشاف جدید ترین کشف از مجموعه یافته های باستان شناسی است که مصر با هدف احیای صنعت گردشگری خود، به آن دست زده است، صنعتی که بعد از اعتراضات سال 2011 با افولی روزافزوون روبرو بوده و همه گیری کرونا هم ضربه مهلکی به آن وارد نموده است.

در فلات سقاره دست کم 11 هرم و صدها آرامگاه دیگر که مربوط به مقامات باستانی می شوند و همچنین آثار باستانی متعددی وجود دارند که مربوط به دوره دودمان اول (2920 پیش از میلاد ـ 2770 پیش از میلاد) تا دوران قبطی (395ـ642) هستند.

مسئولان باستان شناسی مصر اعلام نموده اند که اولین مجموعه تابوت ها که شامل 13 تابوت می شد، حدود یک ماه پیش از یک چاه با عمق 11 متر کشف شدند. سقاره بخشی از گورستان پایتخت باستانیِ مصر، ممفیس، است که شامل هرم های مشهور جیزه و اهرمِ کوچک تری در ابوصیر، دهشور و ابو رویش می گردد. ویرانه های ممفیس در دهه 70 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو نهاده شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 727

به "کشف 59 تابوت 2600 ساله در قاهره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 59 تابوت 2600 ساله در قاهره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید