درد دندان را بعد از پر کردن جدی بگیریم یا نه؟

به گزارش بازی ناتمام، پر کردن دندان فرآیندی است که پزشک متخصص قسمت های پوسیده دندان را کنده و تمیز می نماید و سپس فضای خالی را با ماده جدیدی پر می نماید.

درد دندان را بعد از پر کردن جدی بگیریم یا نه؟

درد دندان را بعد از پر کردن جدی بگیریم یا نه؟

درد دندان بعد از پر کردن آن یک پدیده معمول است که در غالب موارد پس از گذشت چند روز خود التیام می یابد و دندان پر شده حسی کاملاً مشابه دندان های دیگر خواهد داشت. اما در موارد اندکی ممکن است لازم باشد مجدداً به دندانپزشک مراجعه کنید و تحت مداوا قرار بگیرید.

اگر دچار پوسیدگی دندان شده اید، احتمالاً دندانپزشک توصیه می نماید که آن را پر کنید. پر کردن دندان روشی ایمن و مؤثر است، اما بعضی افراد دچار حساسیت یا درد دندان می شوند. در غالب موارد درد دندان بعد از پر کردن یک پدیده معمول است و پس از چند روز یا هفته خود از بین می رود. البته اگر احساس درد شدید دارید، یا ناراحتی شما موجب پیدایش علائم دیگری از قبیل: طب، سرخ شدگی یا سوزش شد، باید فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید.

در این مقاله قصد داریم به دلایل درد دندان بعد از پر کردن، روش درمان آن و مواردی بپردازیم که احتیاج به مراجعه به دندانپزشک دارند. بعلاوه سایر عواملی را که موجب حساسیت دندان می شوند با شما در میان می گذاریم.

باید بعد از پر کردن دندان انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

پر کردن دندان فرآیندی است که پزشک متخصص قسمت های پوسیده دندان را کنده و تمیز می نماید و سپس فضای خالی را با ماده جدیدی پر می نماید. پس از تزریق ماده بی حس نماینده به اطراف دندان، دندانپزشک ناحیه پوسیده را با استفاده از مته دندانپزشکی خارج می سازد، در نهایت هم فضای خالی دندان را با طلا، نقره، آمالگام، کامپوزیت یا ... پر می نماید.

احساس بی حسی، خارش و باد کردگی تا چند ساعت پس از پر کردن دندان هم ادامه خواهد داشت. بعلاوه احتمالاً در خوردن، قورت دادن یا تکان دادن صورت خود دچار مشکل شوید.

گاهی اوقات دندانپزشک توصیه می نماید که شخص تا چند ساعت از خوردن و آشامیدن امتناع کند. اما در روز ها و هفته های بعد متوجه احساسات جدیدی خواهید شد که نشان از سازگار شدن شما با دندان پر شده است. یکی از معمول ترین پدیده های این دوران عبارت است از حساسیت یا درد در دندان پر شده یا نواحی اطراف آن.

درد دندان بعد از پر کردن چگونه است؟

شاید توجه نموده باشید که اگر یک دندان دارای حساسیت داشته باشید، تعدادی از عوامل باعث ایجاد درد یا حساسیت موقت در دندان پر شده یا ناحیه اطراف آن می شوند. این حس می تواند مانند یک احساس سرما یا درد ناگهانی باشد که به سرعت هم از بین می رود.

عوامل زیر منجر به حساسیت یا درد دندان بعد از پر کردن می شوند:

1- غذا ها یا نوشیدنی های سرد از قبیل: بستنی یا نوشیدنی همراه با یخ

2- نوشیدنی های گرم از قبیل: قهوه یا چای

3- تماس دندان با هوا، برای مثال، وقتی که به وسیله دهان نفس می کشید (این حساسیت در صورت سرد بودن هوا وخیم تر هم می گردد).

4- خوراکی ها و نوشیدنی های شیرین از قبیل: آب نبات

5- خوراکی ها و نوشیدنی های اسیدی از قبیل: میوه، آب میوه یا قهوه

6- روی هم قرار دادن دندان ها در هنگام صرف غذا

حساسیت یا درد دندان ناشی از چیست؟

بعضی از حساسیت ها و درد دندان بعد از پر کردن عادی و موقتی هستند. اما، بعضی اوقات، درد دندان بعد از پر کردن می تواند ناشی از عوامل دیگری باشد و احتیاج به درمان و ترمیم دارد. در ادامه دلایل احتمالی این علائم را آنالیز می کنیم و مواردی را که احتیاج به مراجعه به دندانپزشک دارند با شما در میان می گذاریم.

1. عصب تحریک شده

درد دندان بعد از پر کردن، اگر موقتی باشد، معمولاً به این علت است که عصب درون دندان در جریان پر کردن دچار التهاب شده است. معمولاً لایه های بیرونی دندان (مینا و سمان دندان) از عصب محافظت می نمایند. اما پر کردن دندان، به ویژه پر کردن های عمیق، می توانند به عصب نزدیک شده و موجب ناراحتی و درد شوند.

در این موارد جای نگرانی نیست، چون درد همراه با التیام یافتن دندان از بین می رود. فرآیند التیام می تواند چند روز یا هفته طول بکشد، اما وقتی که عصب دندان کاملاً التیام یافت، باید احساس تفاوتی در بین دندان پر شده و دیگر دندان ها نداشته باشید.

2. همترازی نادرست دندان

دندانپزشک باید اطمینان حاصل کند که دندان پر شده با سایر دندان های فرد همتراز است. اگر ماده پر نماینده بیرون زده باشد می تواند بستن دهان را برای فرد سخت کند. این عامل می تواند موجب درد دندان بعد از پر کردن گردد و معمولاً نسبت به درد های معمول بعد از پر کردن دندان شدیدتر است. البته باید در نظر داشت که در روز های اول فرد احساس درد خواهد داشت. این گونه موارد معمولاً پس از چند هفته خود التیام می یابند.

در هر صورت، اگر درد و حساسیت شدید بود یا در خوردن یا قرار دادن دندان ها روی یکدیگر دچار مشکل شدید باید به دندانپزشک مراجعه کنید. در این موارد احتمالاً دندانپزشک برآمدگی موجود را می تراشد.

3. التهاب پولپ

یکی دیگر از مواردی که موجب حساسیت و درد دندان بعد از پر کردن می گردد، التهاب پولپ است. التهاب پولپ در حالت پر کردن دندان با پوسیدگی سطحی ظاهر نمی گردد، اما در موارد زیر احتمال آن وجود دارد:

>> دندان دچار تروما شده باشد؛ مانند حالتی که در هنگام تصادف دندان ترک برداشته یا شکسته گردد.

>> پوسیدگی از عمق بسیار زیادی برخوردار بوده و به لایه پولپ داخلی رسیده باشد.

>> دندان چند بار شده باشد.

ضمناً باید توجه داشته باشید که دو نوع التهاب پولپ وجود دارد:

>> التهاب پولپ برگشت پذیر، که به التهاب خفیف در مواقعی که پولپ سالم مانده و دندان خود التیام می یابد.

>> التهاب پولپ برگشت ناپذیر، که هنگامی پدید می آید که یک عصب آسیب دیده آغاز به مرن می نماید. در این حالت شخص برای محافظت از دندان به عصب کشی احتیاج دارد.

دندانپزشک می تواند التهاب پولپ را به وسیله پر کردن مجدد یا عصب کشی درمان کند. شاید لازم باشد که شخص، برای پاک کردن عفونت باکتری، انتی بیوتیک مصرف کند.

دندان حساس چگونه درمان می گردد؟

وقتی که به درد دندان بعد از پر کردن مبتلا می شوید ممکن است دندانپزشک استفاده از خمیر دندان بی حس نماینده را تجویز کند. محصولات مزبور حاوی موادی به نام پتاسیم نیترات هستند. این مواد می توانند درد را در سطح دندان متوقف نموده و از رسیدن آن به عصب داخلی جلوگیری نمایند.

البته این محصولات فوراً عمل نمی نمایند، اما اگر هر روز دو بار از خمیر دندان بهره ببرید در عرض چند روز تسکین می یابید.

می توانید روش های خانگی زیر را هم برای التیام درد دندان بعد از پر کردن بکار بگیرید:

1- مسکن هایی که احتیاجی به نسخه ندارند، از قبیل: استامینوفن یا ایبوپروفن.

2- مرهم های بی حس نماینده موقتی که برای دهان طراحی شده اند.

3- مسواکی که برای دندان های حساس ساخته شده است. این نوع مسواک از مسواک های استاندارد نرم تر هستند و فشار کمتری به مینای دندان وارد می نمایند.

4- به آرامی مسواک بزنید و آن را به حالت چرخشی بر روی دندان ها و لثه های تان حرکت دهید. از فشار آوردن به دندان ها خودداری کنید.

5- روزی یک بار از نخ دندان بهره ببرید. مراقب باشید که به آرامی با لثه و دندان ها برخورد کنید.

6- خوراکی و نوشیدنی هایی را که باعث ایجاد درد می شوند، یادداشت کنید و از مصرف آن ها خودداری نمایید.

7- از مصرف خمیر دندان ها و محصولات سفید نماینده پرهیز کنید؛ این محصولات حساسیت و درد را وخیم تر می نمایند.

8- دهان تان را پس از مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های اسیدی از قبیل: قهوه و میوه شستشو دهید. خوراکی ها و نوشیدنی های اسیدی می توانند مینای دندان را از بین ببرند.

9- از مسواک زدن بعد از مصرف خوراکی های اسیدی خودداری کنید، زیرا ممکن است میزان بیشتری از مینای دندان را از بین ببرد.

10- اگر درد دندان بعد از پر کردن پس از چند روز التیام نیافت، حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید. باید دندانپزشک دیگر عوامل حساسیت و درد را هم، که ربطی به پر کردن دندان ندارند، آنالیز کند.

چه عوامل دیگری موجب حساسیت دندان می شوند؟

گاهی اوقات به دلایل دیگری، غیر از پر کردن، به درد دندان مبتلا می شوید. در اینجا به صورت لیست وار بعضی از دلایل را نام می بریم:

تورم چرکی دندان

افتادن یا شکسته شدن مواد پر نماینده قدیمی

بیماری لثه

منبع:سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1329

به "درد دندان را بعد از پر کردن جدی بگیریم یا نه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درد دندان را بعد از پر کردن جدی بگیریم یا نه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید