روش جدیدی برای پیشگیری و درمان بیماری های کلیوی

به گزارش بازی ناتمام، دانشمندان پیروز به شناسایی آنزیمی در متابولیسم بدن شده اند که در ایجاد بیماری های کلیوی نقش مهمی ایفا می نماید.

روش جدیدی برای پیشگیری و درمان بیماری های کلیوی

شناسایی آنزیم عامل بیماری های کلیوی از آن جهت مهم است که راه را به روی کشف روش های تازه پیشگیری و درمان این بیماری شایع و بالقوه کشنده باز می نماید.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، انواع بیماری کلیوی از سیزدهمین دلیل مرگ و میر به دهمین دلیل مبدل شده است. در سال 2019، حدود 1.3 میلیون نفر بر اثر بیماری کلیوی جان خود را از دست دادند که نسبت به رقم 813000 نفر در سال 2000 افزایش یافته است. اما این بیماری اگر زود تشخیص داده شده و درمان گردد، اغلب به نارسایی کلیه تبدیل نمی گردد.

نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید یا ان ای دی پلاس، آنزیم یا یک مولکول کمکی است که در هر سلول زنده یافت می گردد. این آنزیم علاوه بر تنظیم مسیرهای متابولیک مختلف، در ترمیم DNA و ارتقای عملکرد سلول های ایمنی نیز نقش دارد. بدون وجود این آنزیم سلول های ما قادر به فراوری انرژی لازم برای انجام عملنمودهای متابولیکی خود نیستند.

سلول های لوله ای کلیه برای انجام عملکرد خود به انرژی زیادی که به وسیله میتوکندری فراوری می گردد، بازجذب مواد مغذی ضروری و دفع مواد زائد و سموم احتیاج دارند. هنگامی که میتوکندری در آن سلول ها آسیب می بیند، یک پاسخ التهابی شکل می گیرد که می تواند منجر به بیماری کلیوی گردد و منجر به تجمع مایعات، الکترولیت ها و مواد زائد در بدن گردد.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا از متابولومیک (علم مطالعه مولکول های کوچک موجود در خون و ادرار) برای ترسیم تغییرات متابولیت در کلیه های سالم و بیمار موش و انسان استفاده نموده اند. متابولیت ها مولکول های بسیار کوچکی هستند که در طی متابولیسم فراوری می شوند. میزان گیری آنها تصویری از شرایط سلامتی فرد به دست می دهد. این اولین بار است که از نمونه های انسانی در مطالعات متابولومیک استفاده می گردد.

محققان نمونه های کلیه از یک گروه کنترل سالم را در برابر نمونه هایی از بیماران مبتلا به بیماری کلیوی دیابتی یا بیماری کلیوی ناشی از فشار خون بالا (فشار خون بالا) آزمایش کردند. آنها دریافتند که در کلیه های بیمار، سطح NAD+ به طور قابل توجهی کمتر بود. برای آنالیز مکانیسم بیماری در زمینه این تفاوت ها، آنها توالی یابی RNA را بر روی نمونه ها انجام دادند.

محققان با یافتن ارتباط بین سطوح NAD+ و ژن میتوکندریایی، به این نتیجه رسیدند که سطوح پایین تر NAD+ یکی از ویژگی های کلیدی بیماری کلیوی انسان است. محققان امیدوارند این تحقیق بتواند به بهبود مراقبت از بیماران کلیوی در آینده منجر گردد تا هنگامی که بیماران دچار تغییرات متابولیت می شوند، بتوانند قبل از بروز اختلالات کلیوی تحت درمان قرار گیرند.

منبع: فارس

منبع: فرادید
انتشار: 11 فروردین 1402 بروزرسانی: 11 فروردین 1402 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1713

به "روش جدیدی برای پیشگیری و درمان بیماری های کلیوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش جدیدی برای پیشگیری و درمان بیماری های کلیوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید