نسل تازه دارو های کاهش وزن بدون حالت تهوع در راه است

به گزارش بازی ناتمام، رسیدن به تناسب اندام برای بسیاری از افراد آرزویی دور و محال است و بیشتر کسانی که اضافه وزن دارند به غیر از رژیم های غذایی گوناگون یا ورزش، در پی مصرف دارو هایی برای درمان چاقی اند، اما این دارو ها در برخی بیماران حالت تهوع، سرگیجه یا عوارض دیگری ایجاد می کنند. پژوهشگران به درمانی تازه دست یافته اند که هیچ یک از این عوارض گفته شده را ندارد.

نسل تازه دارو های کاهش وزن بدون حالت تهوع در راه است

بسکمک دارو های کاهش وزن مانند اوزمپیک (Ozempic) و ویگووی (Wegovy) را درمان چاقی می دانند، اما بعضی ها به غیر از آنکه هنگام مصرف این دارو ها دچار حالت تهوع می شوند، به محض اینکه مصرف آن ها را قطع می کنند دوباره وزنشان بالا می رود.

با وجود این مشکل پژوهشگران می گویند با درمانی نو که روی موش های صحرایی نتایج امیدوارکننده ای داشته است، این عوارض برطرف می شود.

این معجزه کاهش وزن جی ای پی44 (GEP44) نام دارد و شبیه سایر روش های تزریقی کاهش وزن، در تعامل با گیرنده های هورمونی روده باعث احساس سیری، کاهش اشتها و تعادل قند خون می شود.

تفاوت آن با دارو های موجود این است که به جای یک گیرنده، چند گیرنده را فعال می کند و گویا کلید عبور از حالت تهوع و استفراغ است.

پژوهشگران در این مطالعه به موش های چاق جی ای پی44 دادند که درنتیجه تا 80 درصد کمتر از حد معمول غذا خوردند. تا سرانجام این مطالعه 16 روزه، آن ها 12 درصد وزنشان را از دست دادند، بی آنکه نشانه ای از حالت تهوع در آن ها پدیدار شود.

آن ها این دارو را روی موش حشره خوار نیز آزمایش کردند، چون موش های معمولی نمی توانند استفراغ کنند و هیچ نشانه ای از تهوع نشان نمی دهند.

پژوهشگران دریافتند جی ای پی44 هم باعث کاهش اشتها و هم موجب افزایش کالری سوزی می شود.

مدیران این پژوهش، دکتر رابرت دویل از دانشگاه سیراکیوز و دکتر کریستین راث از موسسه پژوهشی بچه ها سیاتل آن را در جلسه انجمن شیمی ایالات متحده آمریکا ارائه کردند.

طبق این تحقیقات، آخرین نتایج مطالعه ما نشان می دهد موش هایی که به آن ها جی ای پی44 داده شد، حتی بعد از سرانجام دوره درمان نیز هیکل نو و لاغرتر خود را حفظ می کنند، چیزی که درمورد اغلب دارو های تاییدشده موجود صادق نیست.

این دارو با آوردن گلوکز به بافت عضلانی و استفاده از آن به مثابه سوخت باعث کاهش قند خون می شود و با تبدیل سلول هایی خاص در لوزالمعده به سلول های تولیدکننده انسولین، به جایگزینی سلول هایی که در اثر دیابت آسیب دیده اند کمک می کند.

دکتر دویل گفت: تا مدت ها فکر می کردیم که جدا کردن کاهش وزن از حالت تهوع و استفراغ امکان پذیر نیست، چون هردوی آن ها دقیقا به یک قسمت خاص از مغز مرتبط اند.

جدا کردن این دو مسیر برای شیمی درمانی که عوارض جانبی مشابهی دارد، نیز مفید است.

دکتر دویل در سرانجام اضافه نمود: اگر بتوانیم مزایای دارو های شیمی درمانی را حفظ کنیم، اما به آن بخش از مغز که موجب استفراغ و حالت تهوع می شود بگوییم جلوی این عوارض را بگیرد چه می شود؟ آن وقت می توانیم مقدار دارو را بالا ببریم تا بیمار پیش بینی بهتری از بیماری داشته و در طول دوره شیمی درمانی کیفیت بهتری از زندگی را تجربه کند.

منبع: اسکای نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 16 فروردین 1402 بروزرسانی: 16 فروردین 1402 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1714

به "نسل تازه دارو های کاهش وزن بدون حالت تهوع در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسل تازه دارو های کاهش وزن بدون حالت تهوع در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید