چرا پزشکان مهاجرت می نمایند؟

به گزارش بازی ناتمام، عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: میزان پرداختی به پزشکان واقع بینانه نیست.

چرا پزشکان مهاجرت می نمایند؟

به گزارش ایسنا، دکتر یحیی ابراهیمی در مورد مهاجرت پزشکان به کشور های اطراف اظهار کرد: یکی از دلایل اصلی مهاجرت پزشکان به کشور های اطراف مساله واقعی نبودن تعرفه های پزشکی است.

وی گفت: متاسفانه خیلی از پزشکانی که در مراکز دولتی فعالیت دارند مالیات 35 درصدی برای آن ها حساب می گردد و این درحالیست که برای پزشکانی که در مراکز خصوصی فعالیت دارند فقط 10 درصد مالیات گرفته می گردد و این قوانین ضد و نقیض است که همه ما به آن معترض هستیم .

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: باید محیط را به گونه ای فراهم سازیم که پزشکان و کادر درمان رضایت خاطر بیشتری داشته باشند.

وی اضافه نمود: با وجود سیستم پلکانی که در نظر گرفته شده پزشکان از یک مبلغی بیشتر نمی توانند عایدی داشته باشند و این سبب شده یک پزشک دیگر رغبت و انگیزه ای نداشته باشد که در این سیستم کار کند.

ابراهیمی با بیان اینکه اندازه دستمزد پزشک در ایران را با کشور های همجوار و سایر کشور های جهان مقایسه کنید، توضیح داد: این افراد سرمایه های ملی هستند و سرمایه گذاری می کنیم و پزشک خوب تربیت می کنیم، اما هنر جذب کردن آن ها را نداریم.

80 هزار پزشک عمومی در کشور وجود دارد

نماینده مردم سلسله و دلفان اضافه نمود: بر اساس آمار 80 هزار پزشک عمومی در کشور وجود دارد یعنی به ازای هر یکهزار نفر جمعیت یک پزشک وجود دارد و شرایط ما به لحاظ وجود پزشک نسبت به سایر کشور ها شرایط خوبی است.

وی اضافه نمود:سوالی که مطرح است این بوده که چرا در منطقه ها محروم کشور با کمبود پزشک روبرو هستیم.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی مطرح نمود: اندازه پرداختی به پزشکان واقع بینانه نیست و بهتر است که این پرداخت ها واقع بینانه دیده گردد و برترین امکانات و حقوق در اختیار پزشکان قرار داده گردد چرا که در خارج از کشور برترین امکانات و حقوق را در اختیار آن ها قرار می دهند و این سبب شده آنان با رغبت بیشتری اقدام به مهاجرت نمایند.

مالیات سنگینی که بر دوش پزشکان گذاشته شده سبب مهاجرت آنان می گردد

ابراهیمی گفت: با کمیسیون بهداشت مجلس صحبت شده مبنی براینکه موضوع پلکانی که دارد اتفاق می افتد نمی گذارد عایدی پزشکان درست حسابی باشد و مالیات سنگینی که بر دوش آنان گذاشته شده ترجیح می دهند که مهاجرت نمایند.

نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی اضافه نمود: در کمیسیون در پی حل شدن موضوع پلکانی هستیم و ضرورت دارد که شرایط به گونه ای مهیا گردد تا پزشکان و کادر درمانی که در این دو سال مقابله با کرونا ویروس در خط مقدم قرار داشتند حرمت آن ها حفظ گردد هر چند در برخی مواقع حرمت شکنی ها شده با این حساب باید تعرفه کادر پزشکی و پرستاری و کادر بهداشت درمان واقع بینانه دیده گردد تا پزشکان با دلگرمی بیشتری به فعالیت خود ادامه دهد.

وی با بیان اینکه مجلس اقدامات نظارتی دارد و سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت در حال اجرا کار کارشناسی روی این قضیه هستند، اضافه نمود: این مهم در مجلس آنالیز و آنچه به نفع مردم باشد انجام می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1477

به "چرا پزشکان مهاجرت می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا پزشکان مهاجرت می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید