16 باور اشتباه که از کودکی با ما هستند و وقت کنار گذاشتن آن ها رسیده است

به گزارش بازی ناتمام، رسانه ها مملوء از اطلاعات نادرستی هستند که باعث شکل گیری باور های اشتباهی می شوند که می توانند بر افکار و اعمال ما تأثیر بگذارند. همین امر صحت سنجی اطلاعات و استفاده از منابع قابل اعتماد برای پیدا کردن راه خود از میان دریای باور های غلط را ضروری می سازد.

16 باور اشتباه که از کودکی با ما هستند و وقت کنار گذاشتن آن ها رسیده است

1- خوردن هویج قدرت بینایی در شب را افزایش می دهد

به گزارش روزیاتو، درست است که هویج مملوء از ویتامین A است که به حفظ بینایی یاری می نماید، اما به ما قدرت دید در شب نمی دهد. در دهه 1940، نیروی هوایی انگلیس یک رادار جددی اختراع کرد و آن را مخفی نگه داشت. آن ها به همه گفتند خوردن هویج به آن ها یاری می کرد که شب ها هم بتوانند ببینند.

2- الماس یک سنگ کمیاب است

الماس به آن کمیابی که تصور می کنیم نیست. در حقیقت، تبلیغات از این سنگ بسیار رایج چیزی استثنایی ساخته است. اگر در پی یک سنگ واقعاً نادر باشید، سنگ پینایت هم ظاهر زیبایی دارد و هم جیب تان را خالی خواهد نمود، چرا که هر قیراط آن 50 هزار دلار قیمت دارد.

3- اگر یک سکه یک سنتی را از بالای ساختمانی به بلندای امپایر استیت به پایین اندازید، به هر کسی بخورد چیزی از او باقی نخواهد ماند

ساختمان امپایر استیت یک برج 102 طبقه است، اما سکه یک سنتی به کسی روی زمین صدمه نخواهد زد. در حقیقت سکه هنگام رسیدن به زمین سرعت کافی برای وارد کردن چنین آسیبی را نخواهد داشت.

4- ماه یک نیمه تاریک دارد

خیر، کره ماه با زمین در یک قفل جزر و مدی است که باعث گردش هماهنگ این دو سیاره با یکدیگر می گردد. به همین علت است که ما روی کره زمین همواره یک سمت ماه را می بینیم؛ بنابراین هیچ نیمه تاریک دائمی ای در کره ماه وجود ندارد.

5- شکلات ضرر دارد

گرچه شکلات زیاد هم مانند افراط در مصرف هر چیز دیگری به طور حتم می تواند ضرر هایی داشته باشد، اما مقدار اندک آن برای ما بسیار مفید است. البته نه هر شکلاتی، تنها شکلات تلخ.

6- خواب آخر هفته، کمبود خواب طول هفته را جبران می نماید

شاید آخر هفته وسوسه شویم زمان بیشتری را در تخت بمانیم، اما این کار یاریی به جبران کمبود خواب ما نمی نماید. خواب خارج از قاعده (خلاف برنامه خواب همیشگی) می تواند تمرکز و عملکرد را کاهش دهد. اگر بعد از بیدار شدن از خواب احساس کردید سر حال آمده اید و دیگر احساس خستگی نمی کنید، یعنی به مقدار کافی خوابیده اید و نیازی به خواب بیشتر ندارید.

7- زامبی ها واقعاً وجود دارند

تا به حال هیچ انسانی به یکی از آن زامبی های گرسنه ای که در فیلم ها و سریال ها دیده ایم تبدیل نشده است. اما در جهانی حیوانات وجود دارند. یک قارچ واقعی هست که با مواد شیمیایی خود بر مورچه ها تسلط پیدا می نماید. مورچه تحت کنترل قارچ، خانواده خود را برای یافتن نوع به خصوصی شاخه یا برگ ترک می نماید. بعد از آن اجازه می دهد قارچ از بدنش بیرون بزند و تخم های خود را در فضا پخش کند.

8- بزرگ ترین موجودات زنده جهان نهنگ آبی و فیل آفریقایی هستند

درست است که این موجودات بزرگ الجثه هستند، اما قارچ عسلی که در کوهستان بلو در نزدیکی شهر اورگن ِ آمریکا رشد می نماید، با اختلاف اندکی از آن ها جلوتر است. این قارچ با طولی به مقدار 5 کیلومتر کماکان در حال رشد است. شاید ترسناک به نظر برسد، اما دست کم خوردنی است.

9- ما تنها 5 حس داریم

هیچ عدد دقیقی برای آن وجود ندارد، بعضی می گویند ما 5، 7، 14، 24 یا حتی 57 حس داریم. پایه ای ترین حس های ما نه تنها بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه، بلکه حرکت، حالت قرارگیری بدن، دما، تعادل و حس شرایط داخلی هستند. مثل حس کردن قلب خود. مثلاً چشمان خود را ببندید و بینی خود را لمس کنید؛ این همان حس حالت قرارگیری بدن است.

10- خفاش ها نابینا هستند

شب ها قدرت بینایی خفاش ها بهتر از ما است. آن ها فقط در روشنایی روز دید خوبی ندارند، چون همه چیز را سیاه و سفید می بینند. این باور غلط شاید از این حقیقت به وجود آمده باشد که خفاش ها برای پیدا کردن مسیر خود از امواج صوتی استفاده می نمایند.

11- عسل فاسد نشدنی است

اگر در یک محیط مرطوب قرار داشته باشد و در ظرف در بسته ای نباشد، حتماً فاسد خواهد شد. عسل تا زمانی که ظرف آن در بسته باشد و هیچ آبی به آن اضافه نگردد، خراب نخواهد شد. عسل دارای خواص ضد قارچ و ضد باکتری است که بدین معنی است که هیچ موجود زنده ای قادر به زندگی در آن نیست. فرقی نمی نماید عسل تان چقدر قدیمی باشد، اگر ظرف آن در بسته بوده باشد، احتمالاً کاملاً قابل خوردن خواهد بود.

12- پرتقال ها فقط نارنجی اند

پرتقال های شیرین، حاصل پیوند نارنگی و پومیلو (گریپ فروت چینی) که پوستی به رنگ سبز دارد هستند تا در برابر آفتاب محفوظ بمانند. در آب و هوای گرم تر، همانند جنوب شرق آسیا، پرتقال ها بعد از رسیدن هم کماکان پوستی به رنگ سبز دارند.

13- کسانی شپش می گیرند که مو های تمیزی ندارند

تمیزی مو ها هیچ اهمیتی برای شپش ها ندارد. آن ها صرفاً در پی مویی برای چسبیدن به آن هستند، چه از شدت تمیزی برق بزند و چه روغنی باشد. شپش ها از پوست کف سر ما تغذیه می نماید و تار های مو برای آن ها تنها جایی برای چسبیدن است.

14- شتر ها در کوهان خود آب ذخیره می نمایند

شتر ها آب ذخیره نمی نمایند، آن ها در بافت های خود چربی نگه می دارند. این ذخیره چربی به آن ها این امکان را می دهد که روز های طولانی در بیابان بدون غذا دوام آورند. آن ها یکباره آب بسیار زیادی می نوشند که آن را در جریان خون خود ذخیره می نمایند.

15- هر روز باید 8 لیوان آب بنوشیم

حفظ آب بدن امری لازم است، به ویژه در هوای گرم. اما از قرار معلوم فراموش نموده ایم که هر نوشیدنی ای عمدتاً از آب است، حتی چای و قهوه. بدن ما برترین معیار برای پی بردن به زمان نوشیدن آب است. هر زمان که احساس تشنگی کردید یعنی وقت نوشیدنی است.

16- موز ها سر و ته رشد می نمایند

موز ها به طور طبیعی هر چه بزرگ تر می شوند به طرف بالا، به سمت خورشید رشد می نمایند، به همین علت است که شکلی منحنی دارند. پس شاید این ما هستیم که آن ها را برعکس پوست می کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 27 تیر 1402 بروزرسانی: 27 تیر 1402 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1757

به "16 باور اشتباه که از کودکی با ما هستند و وقت کنار گذاشتن آن ها رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "16 باور اشتباه که از کودکی با ما هستند و وقت کنار گذاشتن آن ها رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید