هشدار؛ مصرف زیاد مُلین ها احتمال زوال عقل را افزایش می دهد

به گزارش بازی ناتمام، تحقیقات قبلی سایر دارو های بدون نسخه از جمله دارو های خواب بدون نسخه و دارو های آلرژی را با زوال عقل مرتبط دانسته است، اما این اولین بار است که مصرف مُلین در ابتلاء به این عارضه دخیل است.

هشدار؛ مصرف زیاد مُلین ها احتمال زوال عقل را افزایش می دهد

فنگ شا، نویسنده این مطالعه از مؤسسه فناوری پیشرفته شنژن در آموزشگاه علوم چین، گفت: استفاده منظم از مُلین ها، حتی بدون عوارض جانبی شدید کوتاه مدت، ممکن است خطر بالقوه درازمدت زوال عقل را به همراه داشته باشد، به ویژه وقتی صحبت از مُلین های اسمزی و استفاده ترکیبی از دو یا چند نوع مُلین باشد.

شا می گوید: این یافته احتیاج به تأیید با مطالعات بیشتر قبل از انجام اقدامات بیشتر دارد.

وی در ادامه می افزاید: مصرف منظم مُلین ها ممکن است میکروبیوم روده را تغییر دهد و احتمالاً بر سیگنال های عصبی از روده به مغز تأثیر بگذارد یا فراوری سموم روده را افزایش دهد که ممکن است بر مغز تأثیر بگذارد. مُلین ها بعلاوه ممکن است محور روده-مغز را مختل نمایند و به بعضی از میکروارگانیسم ها اجازه دهند به مغز برسند.

برای این مطالعه، محققان استفاده از مُلین را در بیش از نیم میلیون نفر که در پروژه تحقیقاتی در حال اجرا در بریتانیا شرکت داشتند، آنالیز کردند. میانگین سنی افراد 57 سال بود و هیچکس در آغاز مطالعه زوال عقل نداشت. از این تعداد، 3.6 درصد گزارش کردند که در ماه گذشته بیشتر روز های هفته از مُلین های بدون نسخه استفاده نموده بودند.

در طی 10 سال پیگیری، 1.3 درصد از افرادی که به طور منظم از مُلین ها استفاده می کردند، دچار زوال عقل شدند. در مقابل، این مطالعه نشان داد که تنها 0.4 درصد از افرادی که مُلین ها را به طور منظم مصرف نمی کردند، دچار زوال عقل شدند.

پس از اینکه محققان سایر عوامل شناخته شده برای افزایش خطر زوال عقل مانند سابقه خانوادگی را کنترل کردند، دریافتند افرادی که به طور منظم از ملین ها استفاده می کردند، در مقایسه با افرادی که به طور منظم از ملین ها استفاده نمی کردند، 51 درصد با افزایش خطر ابتلاء به زوال عقل روبرو بودند.

این مطالعه نشان داد که هر چه بیشتر از انواع مُلین ها استفاده گردد، خطر زوال عقل بیشتر می گردد.

افرادی که از یک نوع مُلین استفاده می کردند، 28 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلاء به زوال عقل بودند و افرادی که دو یا چند نوع مُلین مصرف می کردند، 90 درصد بیشتر در معرض خطر زوال عقل بودند.

شا گفت: استفاده منظم از ملین ها توصیه نمی گردد. اغلب اوقات می توان یبوست را با تغییرات سبک زندگی کاهش داد، مانند افزایش مصرف مایعات، فیبر غذایی و سطح فعالیت، که ممکن است برای سلامت مغز نیز مفید باشد.

در آینده، محققان امیدوارند هر نوع مُلین را با دقت بیشتری آنالیز نمایند

منبع: فرارو
انتشار: 13 اسفند 1401 بروزرسانی: 13 اسفند 1401 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1703

به "هشدار؛ مصرف زیاد مُلین ها احتمال زوال عقل را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار؛ مصرف زیاد مُلین ها احتمال زوال عقل را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید